שיחות משוב- איך לעבור משיחה קשה לשיחה משנה זוית ראיה (חלק ב')

עודכן ב: 15 ספט 2019


אם קיימת שיחה בה היה צריך לדבר על "הלא נעים" בתפקוד של עובדים- סביר שזו הייתה שיחה שהגדרת כמאתגרת, כזו שבא לדחות אותה או לגמור איתה מהר. השאלה בה רבים מהמנהלים מתקשים היא איך להתגבר על כל הרגשות שיש למי שצריך להעביר משוב (לא כל כך מוצלח) בה יש מתח ואוירה לא נעימה ולהפוך אותה לשיחה שהיא ממריצה ומעודדת שינוי ושיפור.

זה נושא שאני פוגשת כמאתגר שוב ושוב בשיחות עם מנהלים- המשוב. לכן החלטתי להקדיש עוד כמה (וכמה) לכך. בפוסט הקודם כתבתי על הדרך בה אפשר להתכונן לשיחה

(אם עוד לא הורדת את קובץ שיעזור לך להתכונן לשיחה הוא מחכה לך כאן).

זה הכל בראש שלנו

יש לך דברים יותר מורכבים/פחות נעימים להגיד לעובד שלך? אבל חשוב לך לא רק להוציא את זה אלא לגרום למידע הזה להפוך לשימושי ומעשי עבור העובד? כדי להצליח להבין איך לעשות את זה נכון אני מזמינה אותך לצלול פנימה למח שלנו ולהבין מה קורה לנו בשיחות קשות (מבטיחה לעשות את זה פשוט.. לא לברוח בבקשה..)


יש לנו במח שני אזורים שפעילים בזמן שיחות וקשורים עם אחרים-

  • אזור שהוא יותר קדום בהתפתחות האנושית (קוראים לו אמיגדלה) והוא עוזר לנו לזהות סכנה ולהגיב אליה במהירות. כן, מצב בו מעבירים עלינו ביקורת מצלצל לנו כסכנה.

  • אזור בקידמת הראש- המח הניהולי (ניאו-קורטקס) שאחראי להגיב חברתית על פעילויות, לתקשר. מחשבה כמו: " כן זה המנהל שלי ולכן אני צריכה לשבת בחדר ולהקשיב לו".

כל אחד מהאזורים האלו מגיב אחרת למצב- אחד נועד להגיב על איום וסכנה ולגרום לנו להחליט מה אנחנו עושים במצב כזה (בורחים נלחמים או קופאים) והשני נועד לתקשר עם האחרים ולייצר שיחה שיתוף פעולה וכו'.

במצב בו אנחנו מרגישים מאויימים – האזור המאותת על "זהירות" נכנס לדריכות והגוף מפריש חומרים שמונעים מאיתנו קשב, אנו מסתגרים, עונים בכעס ועוד תגובות שליליות. המח שלנו למעשה "ננעל" ומונע מאיתנו לתקשר ללמוד ולהבין.


לעומת זאת, אם אנחנו מרגישים נינוחים, חשים אמון באחר – החלק הניהולי במח הוא הפעיל- חומרים מוזרמים לגוף ומאפשרים לנו להיות בקשב, בלמידה לחוש בטוחים ולהגיב לעניין.

זהו, סיימתי עם ההסברים, הבטחתי שזה יהיה פשוט ומקוה שעמדתי במשימה.


למעשה מה שצריך לעשות זה לעודד את המח הניהולי להרגיש במהלך השיחה נינוח ורגוע ולא להפעיל את האזעקה של אזור הסכנה (האמיגדלה).

מביולוגיה לתכלס- איך מנהלים שיחה טובה?

כדי לסגור את המעגל ולעשות סדר- מה שצריך כדי לקיים שיחת משוב טובה היא אוירה נכונה (ואז אזור הסכנה במח לא מופעל ולא גורם להקשבה שלנו להנעל ). כלומר, לייצר מצב בו העובד שמקבל את הפידבק ירגיש נינוח ולא מאויים. כך אפשרי להעביר מסרים מגוונים ולבדוק מה אפשר לשפר ולהתפתח כדי להצליח בהמשך.