top of page

למה מסגור חשוב לניהול


הבוקר נכנסתי לאוטו- והופ גיליתי שיש לי הודעת וואסאפ שמבטלת פגישה באמצע היום. ברור שזה איכזב- גם חיכיתי לפגישה הזו וגם כל היום נבנה מבחינת מיקום כך שאוכל להגיע אליה בזמן. דוגמא קטנה ואישית לאיך לא הכל תלוי בי ומשתנה ואם שולפים קוביה אחת מהמגדל שבניתי לאותו היום- זה משבש. התחושה הראשונה היתה של אוףףףף זה מעצבן!

מה שאני היום יודעת לעשות זה להתמקד באופן שונה ולעבור לשאלה "מה אני עושה עם זה? - יש לי עכשיו חור באמצע היום".


לשנות את המסגרת

בטח כבר שמעת את המשפט- צריך לשנות את התפיסה או זה הכל בראש שלך. נכון שקל להגיד- אבל בעצם גם לא כל כך מסובך לעשות. המציאות היא הדרך בה אנו מפרשים אותה- ולכן כאשר אנחנו מצליחים לייצר פרשנות חדשה גם היכולת שלנו להגיב ולהתנהל עוברת שינוי. האירוע הוא אותו אירוע- מה שמשתנה הוא המסגור שלנו (Framing).

אם לחזור לדוגמה שסיפרתי עליה בהתחלה- ביטול הפגישה הוא אותו הדבר. אין לי דרך לשנות מציאות זו. יש לי אבל אפשרות לחפש בה משהו נוסף, אחר. לשם כך, הגעתי למילה באס-נוּף שילוב של באסה ומינוף. שחררתי את האכזבה מכך שהפגישה לא תתקיים כמו שתכננתי. מצד שני, ראיתי את האפשרות למינוף הזמן לטובת פרוייקט אחר שחשוב לי לקדם בימים אלו ואין לי תמיד את הזמן להשקיע בו כפי שהייתי רוצה. החור ביומן, הפך לאפשרות. מכיון שבעידן שלנו כל מה שאני צריכה זה את המחשב שלי (שהיה עלי) ומקום שיסכים לכבד אותי בכוס קפה – גם זו לא בעיה כי יש הרבה שאומרים לי I Do כשאני מבקשת מהם יפה, הבעיה נפתרה מבחינתי. וחוץ מזה בזכות האירוע נולד הפוסט הזה אז גם אתם הרווחתם.


לא כל הזמן צרכים להיות בפלוס

אני לא מנסה להראות שהכל נורא חיובי וטוב (נשבעת שלא..) אלא פשוט תמיד לחשוב אילו אופציות נוספות יש לי במצב מסויים. כאשר אני עושה את זה ויותר חשוב עוזרת לאנשים שאני עובדת איתם לעשות זאת גם כן, מרחב האפשרויות גדל בצורה משמעותית.

מנהל שלאחרונה סיים תהליך אימון, חווה קושי גדול כתוצאה משינוי ארגוני שעליו להוביל. הצלחנו לייצר אפשרות לראות מה עוד נפתח עבורו במצב הקיים ואיך הוא יכול לקחת צעדים נוספים וחדשים שיהיו בהלימה למטרות שהציב לעצמו- כמו שאמרתי באס-נוּף!


מיסגור וניהול

ניהול היום הוא מציאות דינמית ותובענית. הארגונים כל הזמן נמצאים במצב של תגובתיות לשינויים מה שלמעשה מחייב מנהלים לדעת להענות לשינויים אלו. חלקם מאתגרים, מורכבים ולא תמיד פשוטים ולכן, מי שמסוגל לבצע מסגור באופן טבעי ובלי הרבה מאמץ- מאפשר לעצמו ולצוות שלו הסתגלות טובה יותר למה שקורה.

למעשה, האפשרויות גדלות וכך גם היכולת להצליח. זוהי מיומנות שמאוד מסייעת- אני רואה אצל מנהלים שמצליחים למסגר מצבים מורכבים ושונים באופן מגוון ככאלו שחווים שביעות רצון גבוהה יותר, פחות לחץ ובעיקר הצלחה להוביל ולהנהיג.

 

טיפטיפה

חווים מציאות שהיא פחות לטעמכם ולא יודעים איך להתמודד איתה?- תתחילו למסגר !

1.להגדיר את המצב באופן ניטרלי : לדוגמה- יש שינוי ארגוני שמתרחש עכשיו, או בוטלה לי פגישה היום. זהו שלב ראשון בתהליך לנקות את הרגשות ולהשאר במהות של המצב.

2. אילו אופציות נוספות אפשרויות במצב זה?- שהן שונות ממהלך הדברים כרגע. לדוגמה- השינוי הזה נותן הזמנות לבלוט או מכיון שקורים כל כך הרבה דברים אפשר לנצל זאת לקדם תחום נוסף או לשאול מהן 2 המיומנויות הכי חשובות שכדאי שיהיו לי כדי להתמודד עם השינוי.

3. בחירה – אחרי שבחנתי אפשרויות שונות יש לי אפשרות למסגר את המצב אחרת. לדוגמה- השינוי הוא זמן טוב לפיתוח מיומנויות אישיות רלבנטיות שיהיו

שובות לי בהמשך הקריירה.

מקווה שהפוסט ממסגר גם אצלכם משהו ואם לא - אז קדימה תתקשרו ונעשה את זה ביחד.

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page